Новина



Могутній ліс бере початок із насіння


01.03.2023 10:39 давність новини: 2 р.
Категорія: Загальні новини


    Дерева, як і всі живі істоти народжуються, ростуть, пошкоджуються, хворіють, старіють та гинуть. Але все це про дерева, які живуть в дикій природі. Насадження, що зростають на лісових масивах Філії «Білоцерківське лісове господарства» ДП «Ліси України», проходять інший шлях, - від самого народження за ними доглядають, створюють умови для росту, при потребі, лікують від хвороб та шкідників. Коли дерева досягають відповідного віку, їх зрізають, але для того, щоб дати вже інше життя, в необхідних для людини предметах і матеріалах.
    Багато хто навіть не здогадується скільки зусиль потрібно докласти, щоб виростити стиглий ліс високої якості. Тому ми розпочинаємо цілий цикл статей про вирощування лісових культур та догляд за ними. А все починається із насінини.
    Заготівля  лісонасіннєвої сировини це досить складний, але цікавий процес, а заготівля насіння хвойних порід взагалі проходить декілька етапів.  Знайомство з ними ми розпочнемо із лісогосподарського відділу Філії «Білоцерківське лісове господарство» ДП «Ліси України». 
    Провідний інженер лісових культур Андрій ПОЯСНИК, який живе своєю роботою та переймається проблемами лісоутворення, розповів, що заготівля насіння хвойних дерев має свою особливість, -  збирають не готове насіння, а шишки, які потребують відповідної обробки.  Їх заготовляють в осіннє-зимовий період, від початку дозрівання самого насіння до початку розкривання шишок. Заготівля ускладнюється тим, що шишки знаходяться на вершині дерев, тобто на висоті від 20 метрів і вище. Вишка, якою можна було б скористатися, в ліс не заїде, тому приходиться їх зривати на рубках головного користування. Щоб отримати високоякісне насіння, для збору шишок  вибирають дерева з найкращими спадковими якостями.
     Зібрані шишки спочатку просушують на горищі, а потім загружають у барабани шишкосушарки. З цим процесом нас ознайомила Вікторія ВАСИЛЕНКО – помічник лісничого Сухоліського лісництва.
В шишкосушарку, яка знаходиться на території Сухоліського лісництва, привозять шишки з усіх лісництв філії. Їх підсушування в барабанах здійснюється за допомогою дров’яного опалення. За один раз загружають до 160 кг шишок і на протязі доби сушать. Працівники цілодобово слідкують за дотриманням температурного режиму сушки, який має не перевищувати 50 градусів.  Під впливом температури, в барабанах шишки розкриваються, насіння висипається і потрапляє на решета. Потім його змочують водою, і ручним способом відокремлюють від крилаток. Із 100 кілограмів шишок сосни виходить лише від 1 до 1,5 кілограмів насіння. Так що праця ця досить копітка.
Та це ще не все. Отримане насіння обов’язково відправляють в Український лісовий селекційний центр для проведення лабораторного обстеження щодо кондиційності. Після отримання позитивного результату, його зберігають у насіннєсховищах  в сухому прохолодному місці у скляних, щільно закритих бутлях до початку посівного періоду.
В цьому році у філією заготовлено 4,3 тон шишок сосни звичайної з якого отримала 44 кг насіння.
       Для забезпечення потреб філії у насінні хвойних порід в неврожайні та слабоврожайні роки зазвичай створюється резервний фонд у розмірі одно- чи дворічної потреби господарства, якого філія «Білоцерківське лісове господарства» передає на зберігання до банку насіння філії «Овруцького лісового господарства» ДП «Ліси України» в кількості 10 кг.
Скоро розпочнеться посівний період, і з висіяного насіння зародяться зелені паростки майбутнього лісу. З часом, ці паростки перетворяться у могутній ліс, але над цим працюватиме не одне покоління лісівників…