Гендерна рівність

Затверджено

Наказ директора Філії «Білоцерківське лісове господарство» ДП "Ліси України" 01.02.2023 № 52

Положення про запобігання, попередження та врегулювання випадків, пов’язаних з сексуальним домаганням та дискримінацією у Філії «Білоцерківське лісове господарство" ДП "Ліси України"

І.Загальні положення

1.1. Положення Про запобігання, попередження та врегулювання випадків, пов’язаних з сексуальним домаганням та дискримінацією у Філії «Білоцерківське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України»
(далі – Положення) розроблено з метою визначення дієвого механізму врегулювання конфліктних ситуацій, пов’язаних з дискримінацією та сексуальними домаганнями.

1.2. Положення розроблено відповідно до Конституції України,  законів України «Про засади запобігання і протидії дискримінації в Україні», «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Конвенції про боротьбу з дискримінацією в галузі освіти, Конвенції ООН про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок, Рекомендацій про виховання в дусі міжнародного взаєморозуміння, співробітництва і миру та виховання у дусі поваги до прав людини і основоположних свобод (ЮНЕСКО), Концепції державної соціальної програми забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на період до 2021 року.

1.3. Філія «Білоцерківське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» (далі - Філія) забезпечує навчання та роботу що є вільними від дискримінації, сексуальних домагань, залякувань чи експлуатації.
Повідомлення про дискримінацію, сексуальні домагання розглядаються оперативно.

Конкретні дії залежать від характеру та тяжкості повідомлених дій та включають:

- втручання;
- посередництво;
- внутрішнє розслідування;
- ініціювання скарг та дисциплінарних процесів.

1.4. Уповноважені особи Філії дотримуються конфіденційності щодо осіб які повідомляють або яких звинувачують у дискримінації або сексуальних домаганнях (за виключенням ситуацій коли законодавство вимагає розголошення інформації та/або коли розкриття обставин філією необхідно для захисту безпеки інших).

1.5. Принципи Філії повністю підтримують свободу проявів поглядів, однак, дискримінація та сексуальні домагання не є ані законодавчо захищеним вираженням потреб, ані належним здійсненням академічної свободи.

1.6. Філія створює простір рівних можливостей, вільний від дискримінації будь-якого національного, расового чи етнічного походження, статі, віку, релігії, сексуальної орієнтації, гендерної належності, сімейного стану. Всі права, привілеї, програми та види діяльності, що надаються працівникам Філії розповсюджуються на всіх без винятку за умови належної кваліфікації. 
 
1.7. Колектив Філії зобов’язаний:
- поважати права і гідність особистості. У стосунках між керівником, посадовими особами та працівниками дотримуватись норм взаємоповаги та рівноправної співпраці, тактовності, коректності, ввічливості, толерантності.
- не допускати вияву національної, расової, релігійної, гендерної нетерпимості.
- підтримувати на підприємстві атмосферу доброзичливості, дружби, взаємодопомоги та взаємної відповідальності.
 
1.8. Застосування даного Положення базується на нормах чинного законодавства щодо захисту особою її прав.
 
ІІ. Ключові поняття

2.1. Дискримінація - ситуація, за якої особа та/або група осіб за їх ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану, місця проживання, мовними або іншими ознаками, які були, є та можуть бути дійсними або припущеними (далі - певні ознаки), зазнає обмеження у визнанні, реалізації або користуванні правами і свободами в будь-якій формі, встановленій цим Законом, крім випадків, коли таке обмеження має правомірну, об’єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними.

2.2.Пряма дискримінація - ситуація, за якої з особою та/або групою осіб за їх певними ознаками поводяться менш прихильно, ніж з іншою особою та/або групою осіб в аналогічній ситуації, крім випадків, коли таке поводження має правомірну, об’єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними.

2.3.Непряма дискримінація - ситуація, за якої внаслідок реалізації чи застосування формально нейтральних правових норм, критеріїв оцінки, правил, вимог чи практики для особи та/або групи осіб за їх певними ознаками виникають менш сприятливі умови або становище порівняно з іншими особами та/або групами осіб, крім випадків, коли їх реалізація чи застосування має правомірну, об’єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними.

2.4.Підбурювання до дискримінації - вказівки, інструкції або заклики до дискримінації стосовно особи та/або групи осіб за їх певними ознаками.

2.5.Позитивні дії - спеціальні тимчасові заходи, що мають правомірну, об’єктивно обґрунтовану мету, спрямовану на усунення юридичної чи фактичної нерівності у можливостях для особи та/або групи осіб реалізовувати на рівних підставах права і свободи, надані їм Конституцією і законами України.

2.6. Пособництво у дискримінації - будь-яка свідома допомога у вчиненні дій або бездіяльності, спрямованих на виникнення дискримінації.

2.7. Утиск - небажана для особи та/або групи осіб поведінка, метою або наслідком якої є приниження їх людської гідності за певними ознаками або створення стосовно такої особи чи групи осіб напруженої, ворожої, образливої або зневажливої атмосфери.
2.8. Сексуальні домагання – дії сексуального характеру, виражені словесно (погрози, залякування, непристойні зауваження) або фізично (доторкання, поплескування), що принижують чи ображають осіб, які перебувають у відносинах трудового, службового, матеріального чи іншого підпорядкування;
Небажані сексуальні дотики, прохання про сексуальні послуги та інші візуальні, словесні чи фізичні вчинки сексуального характеру є сексуальним домаганням, коли:

- явно пропонується, що подання або відмова від поведінки буде фактором для прийняття академічних чи трудових рішень;
- поведінка має на меті чи є наслідком необґрунтованого втручання у навчальну чи робочу діяльність людини або створення умов залякування чи ворожості щодо навчання або роботи.

2.9. Сексуальні проступки:
-  небажане торкання або поцілунок інтимної частини тіла (безпосередньо чи через одяг);
- записування, фотографування, передавання, перегляд чи розповсюдження інтимних чи сексуальних зображень та/або відеозаписів без відома та згоди усіх зацікавлених сторін.
- сексуальне насильство – це дії, сексуального характеру, які здійснені шляхом використання сили, насильства, примусу чи загрози або сприяння недієздатності або свідомому використанню недієздатної особи.

Дія вчиняється силою, якщо людина принижує волю іншої особи за допомогою фізичної сили або викликає емоційний страх щодо тілесного ушкодження. Насильство означає застосування фізичної сили для заподіяння шкоди чи каліцтва.

2.10. Примус означає пряму чи непряму загрозу силою, насильством, небезпекою, труднощами чи відплатою, яких достатньо для того, щоб змусити розумну особу звичайної чутливості робити чи підкорятись тому, чого він чи вона не зробили б і не піддалися. При вирішенні питання про те, чи було вчинено вчинення примусу, всі обставини, включаючи вік постраждалої сторони та його або її відношення до відповідальної сторони, є відповідними чинниками.

2.11. Погроза означає загрозу, заяву чи вчинок, що свідчать про намір когось травмувати

2.12. Переслідування (сталкінг) – це повторювані спроби спостереження за людиною, слідування за нею, та/або цькування конкретної людини, яке змушує людину  побоюватися за власну безпеку чи безпеку інших людей або зазнавати значних емоційних негараздів.

Підприємство запобігає використанню помсти. Водночас, навмисне складання неправдивої заяви або надання неправдивої інформації може бути підставою для дисциплінарних заходів.

2.13. Застосування норм даного Положення не виключає можливість застосування норм чинного законодавства щодо захисту особою її прав.

ІІІ. Комісія  із запобігання, попередження та врегулювання випадків, пов’язаних з сексуальним домаганням та дискримінацією у Філії «Білоцерківське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України»

3.1. Комісія із запобігання, попередження та врегулювання випадків, пов’язаних з сексуальним домаганням та дискримінацією у Філії «Білоцерківське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» (далі - Комісія) відповідає за поширення інформації щодо запобігання, попередження, боротьби із сексуальними домаганнями та дискримінацією та врегулювання випадків, пов’язаних з ними.
3.2. Повноваження розгляду питань, пов’язаних із сексуальним домаганням і дискримінацією делегується створеній Комісії та за участі представника профспілкової організації Філії.

3.3. Комісія має право подавати пропозиції щодо вдосконалення даного Положення та інших внутрішніх положень та процедур щодо попередження і боротьби із сексуальними домаганнями та дискримінацією.

3.4. Комісія зобов’язана:
- надавати інформаційну та консультативну підтримку працівникам щодо запобігання, попередження сексуальних домагань та дискримінації;
- отримувати та розглядати скарги щодо порушення вимог цього Положення;
- надавати пропозиції щодо внесення змін до цього Положення та інших положень та процедур щодо запобігання, попередження та врегулювання випадків, пов’язаних із сексуальними домаганнями та дискримінацією;
- у роботі дотримуватись засад поваги до приватного життя та захисту персональних даних працівників.

3.5. На підставі згоди сторін та/або рішення Комісії можуть надаватись пропозиції керівнику Філії щодо прийняття дисциплінарних заходів (звільнення/догана).
                                                          
ІV. Алгоритм протидії дискримінації, примусу та сексуальним домаганням

4.1. Випадки дискримінації, примусу та сексуального домагання у Філії є неприйнятними та повинні бути засуджені.

4.2. Особа, яка зазнає дискримінацію, утиск, сексуальні домагання, перебуваючи у безпосередній небезпеці або спостерігаючи її стосовно інших осіб може:
- зателефонувати за номером 112;
- звернутись до правоохоронних органів та/або до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.
 
4.3. Про будь-яку подію з ознаками дискримінації та забороненої сексуальної поведінки повідомляються члени Комісії, представники профспілкової організації.

V. Порядок розгляду скарг

5.1. Скарга подається до Комісії у письмовій формі і повинна містити опис порушеного права особи, зазначення часу (моменту) коли відбулось порушення, факти та можливі докази, що підтверджують викладене в скарзі.

5.2. Скарга може бути подана протягом 30 днів із дня вчинення діяння або з дня, коли повинно було стати відомо про його вчинення.

5.3. Після отримання скарги та проведених консультацій із скаржником, скаржник може обрати наступні способи вирішення ситуації щодо сексуального домагання чи дискримінаційних проявів:
- розгляд скарги Комісією;
- наявні докази передаються до правоохоронних органів;
- відмова від необхідності реагування.